Scroll to top
© 2010, WorGrap | WordPress & Graphic

Co to jest certyfikat SSL?


Jak wygląda strona internetowa z zainstalowanym certyfikatem SSL?

Co to jest certyfikat SSL i do czego służy?

Certyfikaty SSL to małe pliki danych, które cyfrowo wiążą klucz kryptograficzny ze szczegółami organizacji. Po zainstalowaniu na serwerze internetowym aktywuje kłódkę i protokół https oraz umożliwia bezpieczne połączenia z serwera internetowego do przeglądarki.

Organizacja musi zainstalować certyfikat SSL na swoim serwerze sieciowym, aby zainicjować bezpieczną sesję za pomocą przeglądarek. Po ustanowieniu bezpiecznego połączenia cały ruch internetowy między serwerem internetowym a przeglądarką internetową będzie bezpieczny.

Po pomyślnym zainstalowaniu certyfikatu na serwerze protokół aplikacji (znany również jako HTTP) zmieni się na HTTPs, gdzie „S” oznacza „bezpieczny”. W zależności od rodzaju zakupionego certyfikatu i przeglądarki, w której surfujesz po Internecie, przeglądarka wyświetli w przeglądarce kłódkę lub zielony pasek podczas odwiedzania witryny z zainstalowanym certyfikatem SSL.

SSL szyfruje poufne informacje.

Głównym powodem używania protokołu SSL jest szyfrowanie poufnych informacji przesyłanych przez Internet, tak aby tylko zamierzony odbiorca mógł uzyskać do nich dostęp. Jest to ważne, ponieważ informacje wysyłane przez Internet są przekazywane z komputera na komputer, aby dostać się do serwera docelowego. Dowolny komputer znajdujący się między tobą a serwerem może zobaczyć numery kart kredytowych, nazwy użytkowników i hasła oraz inne poufne informacje, jeśli nie są zaszyfrowane certyfikatem SSL. Właśnie dlatego, certyfikat staje się normą przy zabezpieczaniu przeglądania stron internetowych oraz mediów społecznościowych.

Gdy używany jest certyfikat SSL, informacje stają się nieczytelne dla wszystkich, z wyjątkiem serwera, na który wysyłasz informacje. Chroni to przed hakerami i złodziejami tożsamości.